17 maja 2023
Jak długo goi się tatuaż?
Jak długo goi się tatuaż? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy organizm jest inny, i inaczej przechodzi proces gojenia. U jednej osoby już po tygodniu złuszczy się cały naskórek, u innej natomiast dopiero rozpocznie. Każdy sam najlepiej zna swoje ciało i wie, jak długo goją się na nim rany. Bo tak traktować trzeba świeży tatuaż.
W gdańskim studio tatuażu Sztorm Tattoo spotkaliśmy się już z tak różnymi przypadkami, że naprawdę ciężko jest określić konkretny czas, jaki potrzebny jest do całkowitego wygojenia. Zakładamy jednak, że miesiąc, to czas w którym standardowy organizm regeneruje się w pełni, i pozwala na powrót do normalnego trybu funkcjonowania, lub wykonania kolejnego tattoo w profesjonalnym studio. Tatuaż jest już wtedy matowy, cały naskórek uległ regeneracji, a tusz zadomowił się na dobre na naszym ciele.
Etapy gojenia się tatuażu
Warto przy tej okazji wspomnieć jednak, jak przebiegają poszczególne etapy gojenia tattoo. Przez pierwsze dwa dni od wykonania skóra jest wciąż otwarta. Z tatuażu wydostaje się limfa, osocze, które miesza się z tuszem, tworząc dość nieprzyjemnie wyglądającą masę. Nie jest to, wbrew temu co piszą niektóre fora, zakażenie, ropa, ani nic z tych rzeczy. To zupełnie naturalny proces. Taki tatuaż trzeba dokładnie oczyszczać, i smarować odpowiednim kremem lub maścią. Po kilku dniach tattoo zrobi się nieco wypukły, a skóra na nim zrogowaciała. Zacznie również powoli się złuszczać. Nie martw się – to kolejna całkiem normalna rzecz. Twój tatuaż nie schodzi, mimo, że tusz pod spodem zdaje się w tym czasie blady, nieco rozlany oraz błyszczący. Skóra zaczyna się właśnie regenerować.
Jest to też czas, kiedy miejsce wykonania tattoo przestaje być obolałe, i zaczyna swędzieć. Pamiętaj, że nie wolno go drapać, ani odrywać łuszczącej się skóry! Możesz w ten sposób uszkodzić świeżutki jeszcze wzór. Kiedy cały zrogowaciały naskórek już zejdzie, tatuaż pod spodem jest nieco blady i błyszczący. To dlatego, że skóra w jego miejscu jest jeszcze bardzo delikatna. W przeciągu kolejnego tygodnia tattoo z powrotem nabierze kolorów i głębi, oraz zmatowieje. Jest to też moment, w którym możemy nazwać go wygojonym.
Jak długo goi się tatuaż?
Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz napisać do naszego studia tatuażu w Gdańsku, aby skonsultować się w razie problemów. Każdy organizm jest inny, i zdarza się, że występują jakieś zmiany lub komplikacje w opisanym procesie. Większość z nich jest zupełnie nieszkodliwa, a nawet naturalna. Jeśli jednak masz jakieś obawy, lepiej skontaktować się z salonem tattoo, lub swoim tatuaorem, aby uzyskać odpowiedzi i bezpiecznie przejść przez ten etap. Wszystkim nam zależy, abyście cieszyli się swoimi tatuażami, i pokazywali je całemu światu z dumą!